ERCİYES ORGAN NAKLİ VAKFI

Kılıçaslan Mahallesi  Sivas Caddesi
Damla Apartmanı 56/5
Melikgazi/ KAYSERİ
İletişim : 05423230535 

ERCİYES ORGAN NAKLİ VAKFI BAŞKANI

MAHMUT HİÇYILMAZ’IN BASIN AÇIKLAMASI

 

Organ Bağışı Haftası, 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanacak.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ VE ŞEHİR
HASTANESİ’NDE,  “ORGAN NAKİL

AMELİYATLARI“ BAŞARIYLA DEVAM EDRİYOR 

 . Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilerek ruhsatlandırılan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Şehir Hastanesi’nde kurulan “Organ Nakil Merkezleri”nde organ nakil ameliyatları başarıyla devam ediyor.

 . Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz,  “Organ nakil ameliyatlarının Kayseri’de yeniden yapılıyor olması, çok önemli bir gelişmedir. Kayseri ve bölgemizdeki hastalar, bundan böyle bu iki önemli sağlık merkezinden yararlanabilecekler” dedi.

 KAYSERİ’DE ORGAN BAĞIŞINA YETERLİ İLGİ YOK..

ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA DUYARLILIK OLUŞTURMALIYIZ..

 Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanacak olan, “Organ Bağışı Haftası” nedeniyle bir açıklama yaptı.

Mahmut Hiçyılmaz, organ bağışı konusunda vatandaşları daha duyarlı olmaya davet ederek, “Organ bağışı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Organ bağışı hayat kurtarır, insanlar için yaşam umududur” dedi.

Başkan Hiçyılmaz, “Türkiye;de binlerce hasta organ bağışı beklemektedir. Türkiye’de,  bölgesel ve şehirler düzeyinde organ bağışı değerlendirmesi yapıldığında, Kayseri’nin çok çok gerilerde yer almaktadır. Hatta, yok denecek kadar az sayıda organ bağışı yapılmaktadır, bağışçı oranının artırılması konusunda toplumun uyarılması ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir”  diye konuştu.

Hiçyılmaz,”Türkiye’de, 2022 yılı istatistiklerine göre,  bugün 22 bin 660 kişi organ nakli için sıra beklemektedir. Geçtiğimiz yıl ülkemiz de 8 bin 990 organ nakli başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bu organların 289’u ölü donürlerden temin edilmiştir. Bu sayının artırılması için, yoğun bakım hemşireleri ve psikologlara büyük iş ve görev düşmektedir.  Ülkemizde organ bağışı istenilen düzeyde olmasa bile, geçtiğimiz yıl, toplam gönüllü bağışçı sayısı 613 bin 830’dur. Bu sayının artmasında, bizim gibi gönüllü kuruluşların, vakıfların ve diğer sivil toplum örgütlerinin çalışmaları büyük rol oynamıştır. Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, organ bağışı konusunda önemli kampanyalar düzenlemekte, konuyu her fırsatta gündeme taşıyarak farkındalık yaratmak amacıyla yıl boyu çalışmalar yürütmektedir.  Kayseri’de organ bağışı maalesef düşük düzeydedir. Bu rakamların artmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

ENOV Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri’nin önemli bir sağlık merkezi haline geldiğine dikkat çekerek, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Şehir Hastanesi bünyesinde iki ayrı “Organ Nakil Merkezi” kurulduğunu, modern tıbbi cihazlarla donatılan bu merkezlerin Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilerek ruhsatlandırıldığını kaydetti.

Bu merkezlerde, organ nakli ameliyatlarının başarılı bir şekilde yapılmaya devam ettiğine dikkat çekti.  merkezlerde organ nakli ameliyatları yapılmaya başlandığını da sözlerine ekledi.

Kronik böbrek hastalarının haftanın en az üç günü diyaliz makinalarına bağlanarak yaşamlarını zor şartlar altında sürdürdüklerine dikkat çeken Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, diyaliz hizmetlerinin böbrek hastaları için geçici bir çözüm olduğunu,  bu hastalar için kesin tedavinin ancak organ nakli ile gerçekleştirilebileceğini dikkat çekti.

Erciyes Organ Nakli Vakfı, hafta boyunca, okullar, sanayi kuruluşları ve değişik platformlarda çok sayıda etkinlik gerçekleştirecek.